Кафе, кардио или комбинация от тях?

Могат ли упражненията да предложат същата умствена стимулация като кафето?

Въпреки че кофеинът е психоактивната съставка, присъстваща в кафето, тя се свързва и с няколко положителни ефекти за човешкото тяло. Забелязали ли сте как след една чаша кафе вие вече сте с повишена концентрация, имате повече енергия и дори по-добро настроение?  Някои хора изпитват и отрицателни ефекти от консумацията на кофеин, но те са твърде малко като брой. Кофеинът съдържащ се в кафе капсулите Nespresso може да повиши настроението, енергията и бдителността.

Притеснения относно консумацията на кофеин са повдигани през годините, както за децата, така и за бременни жени, което в крайна сметка довежда до препоръки за намаляване на количеството. Естествено, ако се предозира с кофеин, неблагоприятните ефекти са налице, но за тази цел, трябва да се пият поне 6-7 чаши на ден. Хората усещат главоболие, умора и дори треперене.

Какво тогава би могло да осигури ползите от кофеина без страничните ефекти? Отговорът може да се крие в аеробните упражнения.

Кофеин или упражнения

Съществуват различни изследвания как упражненията могат да подобрят резултатите при трениране и концентрация, но колко такива са правени за кофеина? В едно скорошно проучване се съпоставят аеробни упражнения и кофеин един срещу друг, за да се разгледа способността и на двете да предоставят „тласък“ на концентрацията и оперативната памет.

черна чаша с кафе и каймак

Работната памет се отнася до способността ни временно да съхраняваме и манипулираме информация, за да завършим дадена задача. Работната памет е това, което използвате, когато сте в магазина за хранителни стоки, опитвайки се бързо да си припомните артикулите от списъка си, като същевременно актуализирате тази информация с етикетите с цени, които виждате пред себе си. Използва се в ежедневието ни и се свързва с това колко добре се представяме в училище и на работа. Според стари проучвания двадесет минути на бягаща пътека имат същите ползи като количеството кофеин в чаша кафе.

В ново проучване се проучва какво ще се случи с работната ни памет, когато здравословното състояние не позволява да се извършат бързи 20-минутни разходки на бягаща пътека. На субектите им се дава чаша кафе с една доза кофеин. Резултатите показват, че доза от упражнения с умерена интензивност е по същество еквивалентна на доза кофеин за подобряване на работната памет както при възрастни, които редовно консумират кофеин, така и при тези, които не го правят.

Този резултат предполага, че замяната на аеробно упражнение с чаша кафе може не само да осигури когнитивен стимул, но и други ползи за здравето, които идват заедно с антиоксидантните свойства на кафето.

Има ли зависимост към кофеина в кафето?

Друг експеримент проследява здравословното състояние на пиещи кафе, когато то бъде спряно. Те не приемат кофеин в рамките на 12 часа. След това трябва да влязат в лаборатория, за да се оцени дали изпитват повишени нива на умора, затруднено концентриране, мрачно настроение, липса на мотивация и главоболие. Също така се оценява и работната им памет. Резултатите показват, че тя не се повлиява от спирането на кофеина.

Тези експерименти доказват, че няма пряка зависимост между спирането на кофеина и главоболието или пък лошото настроение. На практика ефектите от кофеина помагат за минизирането на умората, но не я причиняват, когато кофеинът бъде спрян. Същото важи и за липсата на мотивация и затрудненото концентриране.

Най-доброто е, че тялото ни може да се възползва и от чаша кафе, и от приятна 20 минутна разходка. Тези открития са обнадеждаващи, тъй като предполагат нещо толкова просто, като това, че бързата разходка по време на обедната ви почивка, може да помогне за преодоляване на следобедния спад на енергията. Освен това, за хора, които може да искат да избегнат кафето, разходката може да бъде убедителна алтернатива за подобряване на здравните им резултати.

Leave comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *.