Астигматизъм
Астигматизмът по своята същност е вродена рефракционна аномалия на окото, подобно на късогледството и далекогледството. За разлика от тях, обаче, образът при астигматизма се фокусира неправилно. Очната ябълка е сплескана, в следствие на което се виждат двойни образи.
Много често срещан вариант е съчетаването на астигматизма с далекогледство или късогледство.
По мнение на повечето офталмолози, астигматизмът е наследствен и човек се ражда с него. С течение на годините може да настъпи промяна към по-добро или по-лошо състояние.
Астигматизмът се среща в 3 варианта според пречупващия меридиан: прав, обратен и кос. Той може да бъде правилен и неправилен.
Тази аномалия предизвиква неясно виждане на обекти без зна1ение разстоянието, на което се намират. Това, от своя страна. Води до умора и силно главоболие.
Задължително потърсете консултация с офталмолог, когато констатирате замъгление на зрението, понижаване на остротата му, поява на силно напрежение в очите, необяснимо главоболие, намаляване на работоспособността.
За да се преодолее това неудобство, специалистът ще ви препоръча корекция с контактни лещи, очила или хирургична корекция. Понякога се случва пациентите да изпитват непоносимост към лещите или очилата и се налага да се прибегне до операция.
В последните години най-голяма популярност придоби лазерната корекция, която използва вместо игла, лазерен лъч. С него се отстранява ненужната дебелина на дефектната роговица.
Лещи се препоръчват при висока степен на астигматизъм, съчетан с късогледство или далекогледство.
При корекция на астигматизма очилата си остават класика. Изработват се специални стъкла, съобразени с конкретната аномалия на всеки пациент.
Освен с лещи, очила и операция, астигматизмът може да се бори и с подходяща тренировка на очите. Упражненията мога в голяма степен да облекчат състоянието на пациента.
Изключително ефикасно упражнение е четенето без помощта на лещи или очила. Практикувайте следното: четете текст, след което преместете погледа си към друга книга или карта, после отново се върнете към първи текст. Правете тази смяна на обектите, докато усетите умора в очите. Не продължавайте нататък. След кратка почивка отново повторете упражнението. С радост ще установите, че умората при следващото упражнение ще настъпи по-късно.
Автор: Росен Маринов