Каталитичен конвертор – авточасти щадящи природата
Съвременното автомобилостроене се ориентира към създаването на авточасти, които да допринасят за щаденето на природата.
Днес по света има толкова много коли, че това си личи дори и в малките градчета в България. Толкова много коли навсякъде, значи замърсяване в още по-големи размери. Така многото фирми производители на автомобили са принудени да търсят решения как да се справят с проблема, като по някакъв начин ограничат вредните газове в атмосферата. Освен това, множество закони вече налагат именно такова щадящо природата отношение.
Идеята за опазване на природата, не е скорошна, напротив; още в първите тридесет години на 20 век се правят изследвания на замърсяванията в атмосферата, които карат редица учени да се опитват да намерят решение на явния проблем, който изхвърлените вредни емисии оказвали върху живота на хората в градовете. Притеснен от увеличаващото се замърсяване, френският инжненер Йожен Удри изобретява устройство наречено каталитичен конвертор.
Днес под каталитичен конвертор се разбира, устройство за контрол на вредните емисии, което преобразува токсичните замърсители от изгорелите газове до по-малко токсични замърсители като катализира редокс реакцията. Каталитичните преобразуватели се използват в двигатели с вътрешно горене, задвижвани с бензин или дизел – включително двигатели със сухо горене, както и керосинови бойлери и печки.
Макар в началото да е имало различни проблеми с поставянето на каталитичния конвертор в превозните средства, днес той е внедрен в изпускателната с-ма на почти всички познати превозни средства. Името с което е познат още е – катализатор Той се разполага между горивната система и изпускателната уредба в колите.
Както няма перфектни автомобилни части, така и катализаторите също са изложени на възможни повреди. Най-честата при тях е когато катализатора е изложен на обработени съдържащи вещества, които покриват работещата повърхност , така че те не могат да контактуват и реагират с изпускателната тръба. Оловото също е увреждащ фактор за каталитичните конвертори, затова автомобилите трябва да се движат с безоловно гориво.
Каталозаторът се е доказал като помощник в битката срещу вредните вещества, които се изпускат в атмосферата. Той успешно превръща замърсителите въглероден оксид, въглеводород, азотен оксид във водни пари, въглероден диоксид и азот.